Official website for colyton skittle league, est. 1949

Official website for colyton skittle league, est. 1949

Official website for colyton skittle league, est. 1949 Official website for colyton skittle league, est. 1949

Knockout Cup Fixtures and Results

Additional Information

  Knock-out cup results; 2019/20

KO Cup,

Final on 4th April at the Gerrard Arms

Honiton Con D  v  Axminster Con A


Semi-final results  

Colyton club A 413 (G Foxwell 74) Axminster Con A 432 (S Moore 81);

Cloakham A 351 (C Miller 69) Honiton Con D 356 (M Wakley 65);

  

Colyton club A 413 (G Foxwell 74) Axminster Con A 432 (S Moore 81);

Cloakham A 351 (C Miller 69) Honiton Con D 356 (M Wakley 65); Cloakham A 399 (Jo Flint 72) Axminster Inn B 353 (A Churchill 75);

Axminster Con Club A 355 (J Trivett 73) Vine B 351 (C Prismoll 64);

Colyton Club A 350 (R Tedbury 65) Gerrard A 340 (M Johnson 61);

Honiton Con Club A 348 (M Richards 67) Honiton Con Club D 370 (W Tratt 71);


  

Semi-Finals (on Saturday 7th March).

KO Cup.

Axminster Con Club A v Colyton Club A (at Colcombe Castle, upstairs);

Honiton Con Club D v Cloakham A ( at New Inn Kilmington);

  


  

KO Cup 4th round draw. (to be played 31st January).

Cloakham A v Axminster Inn B; Axminster Con A v Vine B; Colyton Club A v Gerrard A; Honiton Con A v Honiton Con D;

     

KO Cup 3rd  round results.

Kings Arms A 348 (R Allen 62) Axminster Con A 368 (S Moore 71); Millwey Misfits 342 (S Featherstone 62) Cloakham A 396 (S Flint 76); Volunteer A 310 (M Gillard 58) Axminster Inn B 314 (S Kowal 59); Gerrard A 350 (D Hawkins 71) Axe Cliff Swingers 337 (T Wakeley 64); Honiton WMC B 354 (A Hutchinson 64) Honiton Con A 356 (T Bennett 67); Harbour A 357 (M Pavey 67) Vine B 365 (T Welch 67); Honiton Con D 370 (M Wakley 72) Rising Sun B 310 (M Clode 62); Vine A 317 (P Eveleigh 59) Colyton Club 355 (G Foxwell 66);

  

KO Cup 2nd round results.

Seaton FC B 330 (C Ziemann 67) Colyton Club A 365 (P Scotchford 70); Bye v Harbour A; Kings Arms A 372 (R Allen 70) Vine C 310 (Sandra Joslin 57); Cloakham A 407 (S Flint 75) Honiton WMC A 324 (M Cardy 74); White Hart B 347 (S Pitt 70) Gerrard A 347 (M Johnson 65) Gerrard won throw-off 37 - 43; Vine A 334 (Sheila Davenport, C Every 60) Dolphin Vikings 316 (S Andrews 56); Axminster Con A 354 (D Board 73) Cloakham Wanderers 320 (C Coulson 63); Honiton Con D 415 (A Pearcey 80) Lamb A 370 (T Moore 76); Red Lion Sidbury 320 (T Pares 61) Rising Sun B 353 (K White 70); Honiton WMC B 359 (S Lapping 68) Hind High Rollers 355 (A Mudge 70); Heathfield Harts 392 (J Woollacott 83) Axminster Inn B 430 (L Ellis 75); New Inn B 306 (S Davey 61) Volunteer A 351 (P Tansley 66); Colcombe Beerboys 395 (S Bartlett 80) Honiton Con A 427 (T Bennett 86); Vine Nomads 331 (T Watson 61) Millwey Misfits 348 (M Rocket 69); Hook & Parrott 386 (P Tuckley 68) Axe Cliff Swingers 404 (N Newberry 78); Vine B 335 (R Blackmore 60) Axminster Con Cavaliers 319 (M Summers 58);1ST round results.

    

KO Cup 3rd round draw. (to be played 31st December).

Kings Arms A v Axminster Con A; 

Millwey Misfits v Cloakham A; 

Volunteer A v Axminster Inn B;

Gerrard A v Axe Cliff Swingers; 

Honiton WMC B v Honiton Con A; 

Harbour A v Vine B; 

Honiton Con D v Rising Sun B; 

Vine A v Colyton Club;



KO Cup  Results

Cloakham B 365 (M Enticott 68) Volunteer A 411 (M Woollacott, P Tansley, M Gillard 75); Sidmouth FC Stones 325 (G Sweetland 62) Seaton FC B 333 (Jackie Jones, D Park 59); Hind High rollers 325 (A Mudge 61) Tuckers Arms B 320 (R Seward 64); Gerrard A 369 (T Welch 66) New Inn A 357 (D Jones 69); Lamb A 317 (D Webb67) Beer Buffs 277 (B Herbert, J Gladstone 51); Axminster Inn B 341 (L Ellis, A Churchill 62) Offwell A 323 (B Grant 63); Axe Cliff Swingers given game by Gerrard B; Colcombe Hopefuls gave game to Rising Sun B; New Inn B 350 (D Hodder, N Cook 69) Colcombe B 318 (T Yates 65); Cloakham Wanderers 364 (Emma Barnes 69) Sidbury Lions 341 (P Launders 70); Heathfield A 357 (D Crabb 67) Vine Nomads 393 (G Norman 76); Honiton Con A 370 (M Richards 67) Honiton Con E 357 (B Small 69); Vine C 327 (M Joslin 60) Kings Arms B 319 (N Westlake, G Stapleton 57); Vine B 348 (K Gush 66) Mountbatten Whites 340 (J Peace 63); Tuckers Arms D 375 (Debbie West 69) Honiton WMC A 388 (M Cardy 82); Offwell Flyers 358 (Jenny Broom 69) Harbour A 416 (P Ives 81); Volunteer B 302 (N Broom 55) Dolphin Vikings 325 (S Morris 61); Kings Arms A 371 (P Hodge 79) Lamb Shanks 362 (A Palmer 72); Honiton WMC B 339 (S Lapping 65) Colcombe A 331 (S Marks 65); Colyton Club A 345 (G Foxwell 66) Dolphin Dolls 315 (C Driver 58); Honiton Con D 359 (S Tratt 74) Three Tuns Spares 347 (N Harris 67); Hook and Parrott given game by Tuckers Arms A; Heathfield Harts v Bye; Tuckers Arms C 347 (D Burrough 69) Millwey Misfits 352 (J Bennett 70); White Hart colyford B 358 (S Robinson 66) Offwell B 318 (M Riggs 59); Axminster Con A 355 (S Moore 64) Kingfisher A 349 (R Collier 67); Rising Sun A 366 (P Northcott 69) Vine A 389 (P Eveliegh 80); Eagle Tavern 373 (B Hutchings 70) Cloakham A 375; Harbour B 365 (K Morley 74) Axminster Con Cavaliers 373 (D Thompson, M Summers 71); Red Lion sidbury 315 (N Barrett, T Pares 60) Mountbatten Conartists 298 (M Parkinson 58); Colcombe Beerboys 423 (G Westlake 83) Sidmouth Arms Kings 360 (J Nuttall 72);

  

  

KO Cup 2nd round draw. (to be played on Friday 1st November).


Seaton FC B v Colyton Club A;

Bye v Harbour A;

Kings Arms A v Vine C; 

Cloakham A v Honiton WMC A; 

White Hart B v Gerrard A; 

Vine A v Dolphin Vikings; 

Axminster Con A v Cloakham Wanderers;

Honiton Con D v Lamb A; 

Red Lion Sidbury v Rising Sun B; 

Honiton WMC B v Hind High Rollers; 

Heathfield Harts v Axminster Inn B; 

New Inn B v Volunteer A; 

Colcombe Beerboys v Honiton Con A; 

Vine Nomads v Millwey Misfits; 

Hook & Parrott v Axe Cliff Swingers; 

Vine B v Axminster Con Cavaliers;